Jānuss Samma “Nātres”

Kā jau vēsta pats nosaukums, instalācija “Nātres” ir veidota no nātrēm – augiem, kas tradicionāli tiek pielīdzināts nezālēm. Jānuss Samma darbā nātres ir izmantotas, lai izveidotu nelielu mākslinieka interpretāciju par Versaļas pils dārzam raksturīgajiem barokālajiem ornamentiem un ritmiem. Formas, kas tradicionāli saistās ar izsmalcinātību un krāšņumu, tiek apvienotas ar šķietami neglīto, tādējādi neitralizējot strikto nošķīrumu starp tām abām.

Jānuss Samma (1982) studējis grafiku Igaunijā un Francijā, šobrīd ir doktorantūras students Igaunijas Mākslas akadēmijā. Doktorantūras studiju ietvaros mākslinieks pēta homoseksualitāti padomju Igaunijā, mākslinieciski interpretējot dažādu interviju un arhīvu materiālus. Jānuss Samma tiek uzskatīts par vienu no starptautiski atzītākajiem Baltijas jaunās paaudzes māksliniekiem. Viņa radošo darbību virza pētnieciska ziņkāre, kas tiek izvērsta arī mākslas radīšanas un eksponēšanas nosacījumu izpētē. Jānus Samma savos darbos apvieno instalācijas, fotogrāfijas un video medijus, pievēršoties tēmām, kas saistītas ar dzimtes studijām, vīriešu seksualitāti un tās attēlošanu, robežām starp privāto un publisko telpu, cilvēka instinktu un to kontroles attiecībām

2015. gadā veidojis Igaunijas nacionālā paviljona ekspozīciju 56. Venēcijas mākslas biennālē (“Not Suitable For Work: Chairman’s Tale”), radot multimediālu instalāciju, kas caur vēsturiskas personas dzīvesstāstu vēsta par seksuālo minoritāšu dzīves apstākļiem totalitārisma apstākļos. Jānuss Samma sarīkojis vairākas personālizstādes un piedalījies starptautiskās grupu izstādēs.  2013. gadā ieguvis Igaunijas laikmetīgās mākslas balvas Köler Prize Grand Prix un skatītāju simpātijas balvu, kā arī žūrijas balvu par instalāciju “Loža” (2013).