Rīgas mākslas telpas Intro zālē skatāmas melnbaltās fotogrāfijas no sniega kristālu un elektrisko dzirksteļu pētījumiem, kas veikti Japānā pagājušā gadsimta 20. un 30. gados, fiziķa Ukičiro Nakajas (1900-1962) vadībā. Abas parādības vieno neatkārtojamība – sniega kristālu un elektrisko dzirksteļu formas nekad neatkārtojas divreiz un apliecina dabas nepārtraukto radošumu.

Japāņu fiziķis-eksperimentētājs Ukičiro Nakaja pazīstams kā autors izteikumam “Sniega kristāli ir vēstules no debesīm”. Gan elektrostatiskās izlādes, gan dabisko un mākslīgo sniega kristālu fotogrāfijas tika rūpīgi izvēlētas no milzīga Nakajas darba materiālu krājuma un digitāli apstrādātas. Pirmo reizi tās eksponētas 2014. gadā Saporo Starptautiskajā mākslas festivālā Japānā, pēc kura fotogrāfijas tika iekļautas Sniega un ledus muzeja kolekcijā, kas atrodas Nakajas dzimtajā pilsētā Kagā. Ar Kagas pilsētas un Nakajas Ukičiro fonda laipnu atļauju fotogrāfijas pirmo reizi apskatāmas ārpus Japānas. Mūsdienās īpaši aktuāls ir Nakajas zinātniskais skatījums –  uzlūkot dabu ar pietāti un tiekties atklāt tās noslēpumus, lai palīdzētu cilvēcei.

Šā gada 27. decembrī pulksten 12.00 un 16.00, un 28. decembrī pulksten 16.00 izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” (Kungu ielā 3) notiks sniega un ledus radošās darbnīcas, kurās apmeklētāji aicināti veikt novērojumus un eksperimentus, ka arī veidot ledus vitrāžas un piekariņus.

Darbnīcas vadīs Kenzo Kanda, Nakajas Ukičiro Sniega un ledus muzeja direktors. Tās notiek izstādes “Sniega kristāli. Elektriskās dzirksteles” ietvaros, kas skatītājiem pieejama līdz 2017. gada 19. janvārim. Ieeja darbnīcās bez maksas.

Darbnīcas sniegs iespēju vērot tuvplānā noslēpumaino sniega un ledus pasauli, iesaistīties sniega kristālu audzēšanā plastikāta pudelēs un veidot vitrāžas un ledus piekariņus. Sniega un ledus eksperts Kenzo Kanda stāstīs par sniega pētnieku Ukičiro Nakaju, rādīs Tindāla figūras, kas atklājas ledus gabalā, un saldējuma vitrīnā demonstrēs dimanta putekļus.

mmic