aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Šoruden Rīgā norisināsies divpadsmitais festivāls Tēlniecības kvadriennāle Rīga 2016, kas šogad aplūkos tēmu “Konservatīvisms un Liberālisms”. Kaimiņvalstis Lietuvu un Igauniju kvadriennālē pārstāvēs trīs mākslinieki – Jozs Laivis, Mindaugs Navaks, Žilvins Landzbergs, Terje Ojavere, Jānus Samma un Margus Tamms.

Tēlniecības kvadriennāle Rīga 2016 tiks atklāta 10.septembrī, un Rīgas pilsētvidē un atsevišķās izstāžu telpās norisināsies līdz oktobra beigām. Festivāla tēmas izvēli motivējušas globālās norises politiskā, sociālā un kultūras kontekstā, kā arī izpratne par pilsonisko lomu valsts politikā un nacionālās identitātes veidošanā. Konservatīvisms un liberālisms ir dominējošās attieksmes apspriežot arī šobrīd aktuālo migrācijas jautājumu, kas skar gandrīz visas Eiropas valstis. Kvadriennālē aicinātas piedalīties gan organizācijas un mākslinieki no postpadomju valstīm, gan Rietumeiropas, tādējādi aptverot dažādas noskaņas. Līdzīgi kā Latviju, arī kaimiņvalstis Lietuvu un Igauniju kvadriennālē pārstāvēs trīs mākslinieki.

Lietuviešu mākslinieks Jozs Laivis (Juozas Laivys) sākotnēji studējis ekonomiku Viļņas Ģedimina tehniskajā universitātē, vēlāk tēlniecību Viļņas Mākslas akadēmijā un Lionas Nacionālajā tēlotājmākslas skolā. Strādājis mākslinieku rezidencēs Francijā un Šveicē, un kopš 2004.gada regulāri izstāda darbus Lietuvā un starptautiski. Mākslinieka darbi bijuši skatāmi Lietuvā, Austrijā, Polijā, Itālijā. Radījis 18 skulptūras izvietošanai sabiedriskās vietās. Mindaugs Navaks (Mindaugas Navakas) dzīvo un strādā Viļņā, studējis arhitektūru Kauņas politehniskajā institūtā un tēlniecību Lietuvas Valsts mākslas institūtā. Kopš 1977.gada piedalās izstādēs un simpozijos Lietuvā, Vācijā, Somijā, Latvijā. Kopā ar mākslinieci Egli Rakauskaiti (Eglė Rakauskaitė) 1999.gadā veidojuši pirmo Lietuvas nacionālo paviljonu Venēcijas biennālē. Žilvins Landzbergs (Žilvinas Landzbergas) ir studējis tēlniecību Viļņas Mākslas akadēmijā, no 2005. līdz 2007.gadam strādājis mākslinieku rezidencē “De Ateliers”, Amsterdamā. Kopš 2003.gada izstāda darbus Lietuvā un ārpus tās, personālizstāde bijusi skatāma arī kim? Laikmetīgās mākslas centrā Rīgā. Saņēmis holandiešu modernās un laikmetīgās mākslas grāmatu izdevniecības “Thieme Art” balvu.

Tēlniece Terje Ojavere (Terje Ojaver) mākslā aktīvi darbojas kopš 1984.gada – individuāli un grupu izstādēs, arī projektos kopā ar vīru, tēlnieku Jiri Ojaveru (Jüri Ojaver). Viens no ievērojamākajiem Terjes darbiem ir pirmais un līdz šim vienīgais jātnieka monuments Igaunijā – piemineklis par godu Igaunijas Neatkarības kara ģenerālim Johanam Laidoneram (Johan Laidoner) Vīlandē. Mākslinieks Jānus Samma (Januss Samma) studējis grafisko mākslu Igaunijas Mākslas akadēmijā un Parīzē, šobrīd studē Igaunijas Mākslas akadēmijas doktorantūrā. Līdzās dalībai izstādēs Skandināvijā, Spānijā, Bulgārijā, Francijā un citviet, 2015.gadā veidojis Igaunijas nacionālā paviljona ekspozīciju 56.Venēcijas mākslas biennālē. Tēlnieks Margus Tamms (Margus Tamm) absolvējis Igaunijas Mākslas akadēmijas Grafikas un Starpdisciplināro mākslu nodaļas, studējis Čelsijas Mākslas un Dizaina koledžas pētniecības nodaļā. Kopš 2001. gada performanču grupas “Avangard” dalībnieks, kopš 2006. gada – mākslas un kritikas kustības “Artishok” dalībnieks. 2015.gadā piedalījās Cēsu Mākslas festivālā ar telpisko instalāciju “Dimants Rimants” – izliektu, melni krāsotu cauruļu labirintu, ko papildina Martas Stratskas (Marta Stratskas) radītā elektroniskā deju mūzika.

Kā ziņots iepriekš, Latviju festivālā pārstāvēs mākslinieki Ieva Saulīte, Krista un Reinis Dzudzilo un Gundega Evelone. Kuratoru komandā šogad apvienojušies mākslinieks Aigars Bikše (Latvija), māksliniece Kirke Kangro (Igaunija) un kuratore Elona Lubīte (Elona Lubyte, Lietuva). Festivālu organizē Mākslas Menedžmenta un Informācijas centrs (MMIC).

Festivāla partneri: Igaunijas Mākslas akadēmija, nevalstiskā organizācija “ūsai” (Lietuva), galerija Kling&Bang (Islande), Katrineholmas pašvaldība (Katrineholms Kommun, Zviedrija), asociācija Apollonia (Francija), DIG (Slovākija), Francijas institūts Latvijā, Dānijas Kultūras institūts, Ziemeļu Ministru padome un Gētes institūts, koprades telpa Nordic Club House; atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Republikas Kultūras ministrija un Rīgas Dome.

1. Žilvins Landzbergs, izstāde “Bez vainaga”, Viļņas Laikmetīgās mākslas centrs, 2015,
1. Žilvins Landzbergs, izstāde “Bez vainaga”, Viļņas Laikmetīgās mākslas centrs, 2015
2. Margus Tamms, “Rimants Dimants”, 2014, attēls no mākslinieka mājaslapas.
2. Margus Tamms, “Rimants Dimants”, 2014, attēls no mākslinieka mājaslapas.
mmic